01 Sep 2017
Kick-on med höstens arbetsgrupper
Kategorier
Kick-on med höstens arbetsgrupper
01 Sep 2017

Alla anmälda till höstens arbetsgrupper inom ramen för Affärsplan Eskilstuna bjöds in till en kick-on den 30 augusti med syfte att inspirera och lära känna varandra.

Under ledning av projektledare Anna Harryson presenterades utöver Affärsplan Eskilstuna och dess organisation även Eskilstuna Kommuns visionsarbete – Mitt Eskilstuna 2030. Förändringskonsulten Per Lundqvist, SLOT skapade rörelse och interaktion mellan deltagarna och hans budskap lydde “Revolutionen startar här”. Jens Carlberg, Djurgårdens Bygg/Företagarna gav oss alla en tankeställare kring mångfald och medskicket “inkludera mera”.

Avslutningsvis presenterade Jonas Karlsson, PQ Projektledning och Kimona Boussard, Tovatt Architects & Planners sina tankar kring ordet tillväxt och om ambitionen att starta ett attitydförändringsarbete i Eskilstunas Näringsliv. Kvällen avslutade med några kloka ord från Niclas Edmark, TF Näringslivsdirektör och AW på Elite för de som ville.

Vill du också vara med och påverka näringslivsklimatet i Eskilstuna? Anmäl dig till sammankallande i den grupp som intresserar dg mest.

TILLVÄXTEVOLUTION (organisk tillväxt)

Sammankallande och kontakt:
Kimona Boussard, Tovatt Arkitekter kimona@tovatt.com
Jonas Karlsson, PQProjektledning jonas.karlsson@pqp.se

VÅRDEVOLUTION (digitalisering)

Sammankallande och kontakt:
Veronica Eriksson, Framtida Assistans veronica@framtida.se
Helena Nilsson, Evry helena.nilsson1@evry.com

TJÄNSTEEVOLUTION (digitalisering och automatisering)

Sammankallande och kontakt:
Joacim Scott, SEB joacim.scott@seb.se
Mia Forslöf, Eventool mia@eventool.se

Är du nyfiken på Affärsplan Eskilstunas nya arbetsgrupper? Läs mer här.

Påbörja ditt deltagande här

Registrera dig och bli delaktig i Eskilstunas förändringsresa. Genom att prenumerera på vårt nyhetsbrev får du löpande uppdateringar från det pågående arbetet samt inbjudningar och möjlighet att påverka.